Krutyński Szlak Rowerowy

 

 

   

 

Krutyński Szlak Rowerowy
Mrągowski Powiat

Sorkwity > Jędrychowo > Grabowo > Dłużec > Bieńki >Machary > Nowy Zyzdrój > Spychowo > Uklanka > Cierzpięty > Krutyń > Gałkowo

 

Długość - 68,7 km
Czas - 9 godz.
Trudność - łatwy
Rower - górski, miejski

 

Malowniczy szlak przeznaczony dla doświadczonych rowerzystów. Różnorodna naturalna nawierzchnia prowadzi przez pola i lasy Puszczy Piskiej. Trasa jest bogata w podjazdy i zjazdy oraz długie proste odcinki. Piękne i różnorodne krajobrazy, atrakcje przyrodnicze i zabytki architektury drewnianej składają się na niepowtarzalne piękno szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż najbardziej znanego szlaku kajakowego w Polsce – szlaku Krutyni.

Początek: Kościół ewangelicki w Sorkwitach (GPS N53 50.749 E21 08.596)
Koniec: Gałkowo (GPS N53 41.305 E21 28.171)
Krajobraz: łlasy
Nawierzchnia: 77% szutr, 23% asfalt
Najdłuższy podjazd:  
Najdłuższy zjazd:  
Najwyższy punkt:         
Najniższy punkt: 

 

     
     
     

 

Sorkwity

Lasy Sorkwickie

Dworek w Jęrychowie

Rodowo w drewnie zaklęte

Spływy kajakowe Krutynią

Puszcza Piska

Mazurski Park Krajobrazowy

Krutyń

Spływy łodzią ze sztakerem

Salon Marion Donhoff w Gałkowie

Stadnina koni Ferensteinów w Gałkowie

 

 

Jeżeli lubicie spływy kajakowe to świetnie, bo w Puszczy Piskiej propozycji spływu rzeką Krutynią jest wiele. Zważając jednak na odwieczne różnice dzielące rodzaj ludzki, zapewne jest też wielu, którzy wcale nie tryskają entuzjazmem na myśl o spływach i kajakach.

Rowerzyści mogą na trasie skorzystać z różnorodnej oferty obiektów noclegowych i gastronomicznych położonych przy jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych Polski.

Wszyscy znają najsłynniejszy szlak kajakowy w Polsce a mianowicie szlak rzeki Krutyni. Od roku 2014 wzdłuż szlaku kajakowego można przejechać także rowerem. Rowerowy szlak łączy miejscowości turystyczne położone nad królową mazurskich rzek.

Wycieczkę rozpoczyna się w Sorkwitach. Warto tu zwiedzić unikalny kościół ewangelicki z oryginalnym wyposażeniem z epoki. Uwagę zwraca XVIII wieczny ołtarz, na którym widać ówczesnych mieszkańców wsi.

Na trasie mijamy wieś tematyczną „w drewnie zaklętą” Rodowo. Osada jest malowniczo położona na morenowych wzgórzach rozciągających się po horyzont, nieopodal rynnowego jeziora Lampasz, wzdłuż którego wytyczono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Jary Lampasza”. Osadę tematyczną, którą myślą przewodnią jest drewno oraz wyroby artystyczne z nim związane, można zwiedzać, a także kupić artystyczne pamiątki.

Jadąc na południe wjeżdżamy do Puszczy Piskiej. Jest to największy kompleks leśny na Warmii i Mazurach, a drugi w Polsce. Należy wspomnieć, że szlak przebiega na całej swej długości przez tereny leśne. Jadąc dalej docieramy do Grabowa, sołectwa słynącego z artystycznych przedsięwzięć. Jadąc przez wieś mijamy drewniane rzeźby obrazujące między innymi bohaterów wiersza Julina Tuwima „Rzepka”.

Pokonując kolejne kilometry mazurskimi szutrami i leśnymi drogami docieramy do wsi Krutyń, znanej ze spływów tzw. pychówkami, łodziami napędzanymi siłą mięśni flisaka, odpychającego się od dna kilkumetrowym kijem. Spływ w staromazurskim stylu po rzece Krutyni zalicza się do tych atrakcje, które będąc na Warmii i Mazurach trzeba koniecznie przeżyć!Warto tu także zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak rowerowy kończy się w Galkowie przy Izbie Pamięci Marion Dönhoff. W budynku zwanym Dworkiem Łowczego przybliżona została biografia redaktor naczelnej tygodnika "Die Zeit" oraz działaczki na rzecz współpracy i pojednania niemiecko-polskiego.

 

 


 

 

 

Mazury Przewodnik rowerowy
Rodzaj: atlas
Skala: 1:50 000-1:75 000
Rok wydania: 2018
Wydanie: 1
Format: 11,5x22 cm, oprawa -spirala, objętość 120 stron (mapy jako rozkładane strony)
ISBN: 978-83-7605-856-6

Koszt: 20 zł


Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” (LOT) wydała Przewodnik Rowerowy po Mazurach. Publikacja zawiera szlaki rowerowe Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i okolic, a więc powiatów mrągowskiego, giżyckiego, węgorzewskiego, piskiego, kętrzyńskiego, orzyskiego.

W zamierzeniu LOT-u Przewodnik będzie sztandarowym wydawnictwem regionu dotyczącym szlaków rowerowych. Zawiera 23 szlaki wraz z opisem turystycznym miejscowości
oraz dokładne (w skali 1:50 tys.) mapy całego regionu. Łącznie 82 strony w tym 26 map.

Spis treści:
Szlak 1 Mazurska Pętla Rowerowa
Mrągowo
Szlak 2 Krutyński Szlak Rowerowy
Szlak 3 Szlak Ernsta Wiecherta
Szlak 4 Duża Pętla Mrągowska
Szlak 5 Lasy Sorkwickie
Szlak 6 Wokół Jeziora Juno
Szlak 7 Trasa nasypem kolejowym
Mikołajki
Szlak 8 Pętla Bełdany
Giżycko
Szlak 9 Błękitna Wstęga Jezior
Szlak 10 Szlak Grodzisk Pruskich
Szlak 11 Szlak Galindzki
Szlak 12 Szlak Legend Mazurskich
Kętrzyn
Szlak 13 Szlak Herbowy
Ruciane-Nida
Szlak 14 Pętla Szeroki Bór
Szlak 15 Pętla Wojnowska
Szlak 16 Pętla Nidzka
Pisz
Szlak 17 Szlak Puszczy Piskiej
Szlak 18 Szlak Las Ochronny Szast
Szlak 19 Szlak Niedźwiedzi Róg
Szlak 20 Brzegiem Jeziora Śniardwy
Orzysz
Szlak 21 Po Szwajcarii Orzyskiej
Szlak 22 Szlak Rodzinny
Szlak 23 Szlak Jezior Rynnowych
Szlak 24 Wokół Jeziora Orzysz

 

 

 

Plik gpx.kml - Krutyński Szlak Rowerowy

 

 

Aplikacja „Masuria. Official Guide” to narzędzie ułatwiające znalezienie obiektów użytecznych turyście zwiedzającemu Mazury. Aplikacja zawiera bazę turystyczną pogrupowaną w następujące kategorie: Atrakcje, Gastronomia, Noclegi, Muzea, Rozrywka, Sport, Usługi, Wydarzenia, Zakupy. Baza objektów obejmie powiaty: Mrągowski, Giżycki, Węgorzewski, Piski, łącznie ok. 2 000 obiektów.

Dzięki lokalizacji markerów na mapie oraz zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości (AR) użytkownik łatwo znajdzie szukany obiekt oraz dowie się o miejscach, o których do tej pory nie słyszał.

Aplikacja użyteczna jest przede wszystkim dla turystów aktywnych, którzy dzięki naniesieniu szlaków rowerowych i pieszych mogą na bieżąco śledzić swoje położenie na trasie. Dzięki szybkiemu dostępowi do informacji, w tym danych kontaktowych obiektów można zaplanować wycieczkę uwzględniając dodatkowe atrakcje lub przerwę w restauracji.

Aplikacja dostępna dla użytkowników systemu ANDROID w Google Play

 

 

Administrator szlaku:

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Mrągowska
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 741 80 39
e-mail:
info@it.mragowo.pl
www.it.mragowo.pl

 

 

Mrągowo

Szestno

Polska Wieś

facebook
pinterest