Rodzinny rajd rowerowy do zamku. Test Masurii!

Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Czy dawne plemiona pruskie byli czcicielami kultu czaszek, co zdają się sugerować wykopaliska w najbliższej okolicy? Czy Czarny Las, czyli osada istniejąca przez Szestnem została najechana przez wikingów, którzy dopłynęli tu rzeką Dajną? Czy kościół był połączony z zamkiem tajemniczym tunelem którego pozostałości odnaleziona pod koniec XIX wieku? Gdzie było Szubieniczne Wzgórze, na którym przez wieku wykonywano kary śmierci, a które każdy kto jedzie do Mrągowa czy Kętrzyna mija po drodze?

Obecnie Szestno to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościelna. Upadek rozpoczął się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej regionu. Dlaczego Szestnu przyniosła ostateczny upadek?

Uczestnicy rajdu pokonają Zielony szlak rowerowy "Wokół Jeziora Juno" (21 km) w kierunku Polskiej Wsi i Kiersztanowa i nastepnie do Szestna, Popowa Saleckiego i Mrągowa. W Szestnie uczestnicy zwiedzą kościół gotycki oraz ruiny zamku krzyżackiego. Przerwę na poczęstunek przewidziano w Restauracji Staropolskiej w Szestnie, która słynie m. in. z Ślimaków po Burgundzku (cena 15 zł.). Uczestnicy, którzy będą chcieli skosztować tego specjału przed wyjazdem z Mrągowa będą mogli złożyć zamówienie.

Zamek w Szestnie staje się turytsyczną atrakcją. Zobacz jak zmieniał się teren zamkowy w ostatnich latach.

Termin: 22.04.2017 r. (sobota)
Miejsce i czas startu:  godz.10:30 Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Przewidywana godzina zakończenia: 15.00 w Mrągowie
Łączna dł. trasy: 20 km.

Aplikacja Masuria
Mrągowski Szlak Turystyczny został zamieszczony w aplikacji Masuria. Uczestnicy proszeni są o jej zainstalowanie. Podczas marszu organizatorzy chętnie przetestują działanie aplikacji z uczestnikami.

Pobierz aplikację:
http://aktywnynarowerze.pl/,0,3933,pl.html

Organizatorzy:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel.  89 741 80 39, www.it.mragowo.pl, info@it.mragowo.pl

Osoby nieletnie wyłącznie z opiekunem. Prowiant we własnym zakresie. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w rajdzie.

facebook
pinterest