Duża Pętla Mrągowska

 

Duża Pętla Mrągowska
Mrągowski Powiat

Mrągowo > Miejski Las > Wierzbowo > Jakubowo > Nowy Probark > Probark > Czerwonki > Mrągowo

 

Długość 27,20 km
Czas 3 godz.
Trudność średnia
Rower górski

 

Malownicza trasa dla średniozaawansowanych rowerzystów ukazująca walory przyrodnicze i krajobrazowe okolic Mrągowa. Urozmaicony teren prowadzi krótkim odcinkiem przez miasto, a następnie dziewiczym terenem po licznych pagórkach, polach i łąkach. Szlak rozpoczyna się i kończy w Mragowie. Łączy miejscowości turystyczne: Mrągowo, Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos.

 

Początek: Ekomarina w Mrągowie (GPS N53 52.553 E21 18.884)
Koniec: Ekomarina w Mrągowie (GPS N53 52.553 E21 18.884)
Krajobraz: łąki, pola
Nawierzchnia: 73 % szutr, 27 % asfalt
Najdłuższy podjazd:  
Najdłuższy zjazd:  
Najwyższy punkt:         
Najniższy punkt: 

 

   
   

 

 

Szlak rozpoczyna się na terenie Ekomariny nad j. Czos. Ekomarina przy plaży miejskiej to propozycja dla żeglarzy i osób lubiących sporty wodne, ale nie tylko. Dostępne są boiska do koszykówki, siatkówki, stoły do tenisa stołowego, trasy wspinaczkowe, linowe z utrudnieniami oraz pomostami, skałki wspinaczkowe oraz taras wypoczynkowy.

Szlak prowadzi najdłuższą promenadą Mazur nad j. Czos w kierunku południowym. Po drodze mijamy historyczny Ratusz w centrum miasta oraz widoczny po drugiej stronie jeziora Festiwalowy Amfiteatr.

W południowej części jeziora szlak prowadzi nad rzeką Dajną, która jest szlakiem kajakowym do Świętej Lipki.

Warto zboczyć ze szlaku i wjechać na najwyższe wzniesienie okolicy (180 m. n.p.m). Położony jest tutaj całoroczny Ośrodek Sportowy „Góra Czterech Wiatrów”.

W tym miejscu można skrócić wycieczkę i dopłynąć do miasta promem „Zaczarowana Jesiona”.

Jadąc dalej na wschód od Mrągowa szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z podmokłymi łąkami.

Dalej na szlaku jedziemy przez małe mazurskie miejscowości, które są położone nad przepięknymi jeziorami. Przed Wierzbowem (sprawdź nocleg) na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie.

W miejscowości Żabieniec (sprawdź nocleg) przejeżdżamy wśród wybiegów dla koni oraz Ośrodka jeździeckiego. Jadąc przez Jakubowo (sprawdź nocleg) i Probark (sprawdź nocleg) mijamy parę drewnianych mazurskich chat. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na j. Probarskie.

Szlak prowadzi dalej w kierunku wsi Czerwonki (sprzedź nocleg). Jedziemy wschodnim brzegiem j. Juksty, nad którym mijamy liczne domki letniskowe i tereny rekreacyjne.

Po dotarciu na szczyt jednego ze wzgórz rozpościera się piękny widok na j. Juksty.

Wjeżdżając do Mrągowa docieramy do Festiwalowego Amfiteatru, położonego nad j. Czos. To tutaj odbywają się największe mrągowskie imprezy: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej oraz wiele innych.

 

 


Mrągowo jest bardzo dogodnie położone, w centralnej części Mazur pomiędzy Olsztynem (stolicą i najważniejszym węzłem komunikacyjnym) a wschodnią częścią województwa. Jednakże by dojechać do Mrągowa komunikacją publiczną można skorzystać TYLKO z autobusów. W większości są to niewielki busy, które nie prowadzą przewozu rowerów.

Do Mrągowa oraz pobliskich Mikołajek nie kursują pociągi PKP! Najbliższe miasta z komunikacja pociągową to Kętrzyn (28 km), Giżycko (44 km), Szczytno (46 km), Ruciane – Nida (34 km). By dojechać do Mrągowa najlepiej jest dojechać do Kętrzyna pociągiem, a potem autobusem do Mrągowa.

Miłośnikom rowerów proponujemy krótką wycieczkę rowerową z Kętrzyna do Mrągowa przez Nakomiady. Jest to lokalna droga asfaltowa o niewielkim ruchu samochodowym. Zobacz przebieg...

 

 

 

 

Mazury Przewodnik rowerowy
Rodzaj: atlas
Skala: 1:50 000-1:75 000
Rok wydania: 2018
Wydanie: 1
Format: 11,5x22 cm, oprawa -spirala, objętość 120 stron (mapy jako rozkładane strony)
ISBN: 978-83-7605-856-6

Koszt: 20 zł


Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” (LOT) wydała Przewodnik Rowerowy po Mazurach. Publikacja zawiera szlaki rowerowe Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i okolic, a więc powiatów mrągowskiego, giżyckiego, węgorzewskiego, piskiego, kętrzyńskiego, orzyskiego.

W zamierzeniu LOT-u Przewodnik będzie sztandarowym wydawnictwem regionu dotyczącym szlaków rowerowych. Zawiera 23 szlaki wraz z opisem turystycznym miejscowości
oraz dokładne (w skali 1:50 tys.) mapy całego regionu. Łącznie 82 strony w tym 26 map.

Spis treści:
Szlak 1 Mazurska Pętla Rowerowa
Mrągowo
Szlak 2 Krutyński Szlak Rowerowy
Szlak 3 Szlak Ernsta Wiecherta
Szlak 4 Duża Pętla Mrągowska
Szlak 5 Lasy Sorkwickie
Szlak 6 Wokół Jeziora Juno
Szlak 7 Trasa nasypem kolejowym
Mikołajki
Szlak 8 Pętla Bełdany
Giżycko
Szlak 9 Błękitna Wstęga Jezior
Szlak 10 Szlak Grodzisk Pruskich
Szlak 11 Szlak Galindzki
Szlak 12 Szlak Legend Mazurskich
Kętrzyn
Szlak 13 Szlak Herbowy
Ruciane-Nida
Szlak 14 Pętla Szeroki Bór
Szlak 15 Pętla Wojnowska
Szlak 16 Pętla Nidzka
Pisz
Szlak 17 Szlak Puszczy Piskiej
Szlak 18 Szlak Las Ochronny Szast
Szlak 19 Szlak Niedźwiedzi Róg
Szlak 20 Brzegiem Jeziora Śniardwy
Orzysz
Szlak 21 Po Szwajcarii Orzyskiej
Szlak 22 Szlak Rodzinny
Szlak 23 Szlak Jezior Rynnowych
Szlak 24 Wokół Jeziora Orzysz

 

 

Plik gpx.kml - Duża Petla Mrągowska

Plik gdb - Duża Pętla Mrągowska

 

Patrz: Galeria zdjęć na www.it.mragowo.pl

 

Aplikacja „Masuria. Official Guide” to narzędzie ułatwiające znalezienie obiektów użytecznych turyście zwiedzającemu Mazury. Aplikacja zawiera bazę turystyczną pogrupowaną w następujące kategorie: Atrakcje, Gastronomia, Noclegi, Muzea, Rozrywka, Sport, Usługi, Wydarzenia, Zakupy. Baza objektów obejmie powiaty: Mrągowski, Giżycki, Węgorzewski, Piski, łącznie ok. 2 000 obiektów.

Dzięki lokalizacji markerów na mapie oraz zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości (AR) użytkownik łatwo znajdzie szukany obiekt oraz dowie się o miejscach, o których do tej pory nie słyszał.

Aplikacja użyteczna jest przede wszystkim dla turystów aktywnych, którzy dzięki naniesieniu szlaków rowerowych i pieszych mogą na bieżąco śledzić swoje położenie na trasie. Dzięki szybkiemu dostępowi do informacji, w tym danych kontaktowych obiektów można zaplanować wycieczkę uwzględniając dodatkowe atrakcje lub przerwę w restauracji.

Aplikacja dostępna dla użytkowników systemu ANDROID w Google Play

 

 

Administrator szlaku:

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Mrągowska
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 741 80 39
e-mail:
info@it.mragowo.pl
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Wierzbowo

Żabieniec

Jakubowo

Probark

 

 

facebook
pinterest