Mikołajki nie tylko dla żeglarzy

Mikołajki to niewielka miejscowość w powiecie mrągowskim, jednakże bardziej słynna od wielu większych miast w Polsce. Mazurski kurort wyróżnia się na turystycznej mapie Polski przede wszystkim ze względu na swoje położenie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i niewielką odległością od największego jeziora w Polsce – Śniardw. Nie bez powodu Mikołajki nazywane są Żeglarską Stolicą Polski. W okresie od maja do września mała letniskowa miejscowość przeżywa sztorm turystów, głównie żeglarzy i miłośników turystyki aktywnej. Mikołajki to wspaniała baza wypadowa do zwiedzania Mazur zarówno najpopularniejszym szlakiem żeglugi śródlądowej, jak i rowerem. Można też po prostu połączyć obie możliwości!
Statki pasażerskie pływające szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich chętnie na pokład zabierają również rowerzystów, którzy preferują szlaki rowerowe zlokalizowane przy największych marinach i portach najpopularniejszej mazurskiej wodnej autostrady.

Gratką dla miłośników dwóch kółek będzie planowana przez mazurskie samorządy budowa 300-kilometrowej zintegrowanej trasy rowerowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz oznakowanie łączącego się ze szlakiem systemu lokalnych tras rowerowych prowadzących przez cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Mazur. Projekt Mazurskiej Pętli Rowerowej łączy się ze szlakiem Green Velo, a więc z trasami rowerowymi Wschodniej Polski. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2020 roku.

Mikołajki z pobliskim Rezerwatem przyrody Jezioro Łuknajno położone są na skraju Puszczy Piskiej – raju dla aktywnych. To właśnie tutaj, w największym kompleksie leśnym na Mazurach znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy, gdzie można spłynąć kajakiem najpopularniejszym w Europie szlakiem nizinnym rzeki Krutyni. Jeden z najstarszych i największych parków krajobrazów w Polsce chroni unikatowe osobliwości mazurskiej przyrody. Jak je zobaczyć? Należy wybrać jedną z sześciu tras rowerowych o różnej długości i innym stopniu trudności.

Stolica żeglarzy może być więc wspaniałą bazą wypadową do poznania Mazur także rowerem!

facebook
pinterest