Mrągowo — rowerowa stolica Mazur

Region
Mrągowo

Podobnie jak Europa również Mrągowo przesiada się na rower. Wprowadzane są innowacyjne pomysły poprawiające warunki poruszania się na dwóch kółkach w mieście i okolicy. Działania samorządu oraz stowarzyszeń ukierunkowane są zarówno na mrągowian, jak i odwiedzających Mrągowo turystów.
Pofałdowana rzeźba terenu Mazur, niezbyt długie, ale często zaskakująco strome zjazdy mogą dodać wielu wrażeń w jeździe na rowerze. Atutem poruszania się na dwóch kołkach jest to, że dotrzemy na nich łatwo do najciekawszych zakątków – tam, gdzie zmotoryzowani nigdy nie dojadą.
Mrągowo leży w pagórkowatym i pojeziernym krajobrazie. Teren miasta i okolic jest bardzo urozmaicony. Obok wzgórz morenowych takich jak Wzgórze Jeanike czy Góra Czterech Wiatrów występują głębokie wąwozy na przykład przy tzw. „zniszczonym moście”, przy Mrongoville czy Słowiczym Wąwozie.
W samym mieście swój początek ma sześć szlaków rowerowych. A łączna długość oznakowanych wg standardów PTTK tras na terenie powiatu mrągowskiego wynosi blisko 300 km. Różnorodność szlaków rowerowych sprawia, że mogą się nimi przemieszczać zarówno początkujący jak i doświadczeni rowerzyści.

Światowy trend mody na rower dostrzegły również władze miasta. W 2012 roku powstała Strategia rozwoju sportu i wolontariatu sportowego dla Mrągowa „SPORT ZMIENIA”, która została opracowana z wykorzystaniem nowoczesnych metod mapowania i partycypacji społecznej. W tworzeniu dokumentu znaczący udział mieli mrągowianie. Powstanie strategii wyznaczyło kierunki rozwoju oferty sportowo-rekreacyjnej Mrągowa. A z roku na rok zwiększa się liczba imprez rowerowych organizowanych w mieście. Od rowerowych rajdów krajoznawczych odbywających się przez cały rok głównie w weekendy, których organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, po Mrągowski Festiwal Rowerowy, z kryterium ulicznym czy cykl wyścigów w kolarstwie górskim Mazury MTB.
Mazury MTB to cykl rowerowych wyścigów po mazurskich szutrach i leśnych duktach. Urozmaicona i często zaskakująca rzeźba terenu pozwala wspinać się na górki i wzniesienia, aby zjeżdżać z niewiarygodną prędkością w dół mazurskich dolin. To wszystko sprawia, że Mazury MTB — impreza popularyzująca kolarstwo górskie jako wspaniały sport wyczynowy jest także ofertą aktywnego spędzenia wolnego czasu na rowerze, właśnie na Mazurach. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. A Mazury MTB było jednym z elementów projektu „Mrągowo rowerową stolicą Mazur” zgłoszonych przez mrągowian.
Ponadto mieszkańcy Mrągowo zdecydowali, że pieniądze z budżetu miasta zostaną przeznaczone na ułatwienia dla rowerzystów. W 2016 roku w najpopularniejszych ciągach rowerowych stanęło 6 ogólnodostępnych, samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Każdy rowerzysta może z nich bezpłatnie korzystać przy naprawie drobnych usterek. Wszystkie stacje wyposażone są w wysokiej jakości narzędzia i pompkę rowerową, które umożliwią podstawowy serwis. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji i chronione przed deszczem. Samoobsługowe stacje znajdują się w Parku Lotników przy Urzędzie Miejskim, przy mrągowskiej Ekomarinie, przy Centrum Kultury i Turystyki, na osiedlu Mazurskim oraz przy ul. Nadbrzeżnej i Wojska Polskiego.
Ponadto wspólne działania miejscowych kolarzy ze Stowarzyszenia LUZ GRUPA oraz leśników z Nadleśnictwa Mrągowo doprowadziły do powstania MTB Bike Parku Poręby-miejsca dla wszystkich fanów kolarstwa górskiego składającego się z mieszanki tras rowerowych o różnym stopniu trudności.
Ale to nie koniec! W 2016 roku przeniosło rowerowy świat Mazur do wirtualnej rzeczywistości. Niemożliwe? W dobie rosnącej popularności różnorodnych aplikacji na smartphony nie mogło zabraknąć rozwiązania dedykowanego rowerzystom pokonującym kilometry po mazurskich szutrach. Wychodząc naprzeciw potrzebom XXI wieku, gdzie w zdecydowanej większości aktywność rozpoczyna się w Internecie, powstała aplikacja uwzględniającą m.in. technologię AR, popularnie zwaną rozszerzoną rzeczywistością oraz stronę internetową poświęconą turystyce aktywnej. Wszystko dzięki projektowi „AktywnyNaRowerze”.

facebook
pinterest